Milostný slabiky Moniky Načevy

Milostný slabiky Moniky Načevy

Poslední únorovou sobotu zavítá do M-klubu žánrově neukotvená zpěvačka Monika Načeva. Spolu s ní přijede také její hudební kolega britský kytarista Justin Lavash. Koncert 23. února zahájí slovenské duo Longital.

Kariéra Moniky Načevy započala již v jejích 16 letech, kdy se začala věnovat divadlu. Postupně hrála v divadle A-studio Rubín Praha, Ha-divadle Brno či divadle Sklep Praha, s kterým dodnes vystupuje v nejúspěšnější hře Mlýny a ve které se na podzim roku 2011 představila také valašskomeziříčskému publiku. Netrvalo dlouho a Monika Načeva se začala věnovat hudbě. První rockové album natočila již v roce 1994 s producentem a autorem Michalem Pavlíčkem pod názvem Možnosti tu sou…

Založila kapelu Načeva, která se však po několika letech rozpadla, ale stihla vydat desku Nebe je rudý. Poté začala Načeva experimentovat a ze spolupráce s Dj Gus vzešlo album Mimoid. V roce 2001 natočila album Fontanela, které vyniká směsicí elektroniky a etnických bubnů a o šest let později se dává opět dohromady s Michalem Pavlíčkem a ke spolupráci je přizván také DJ Five. Společně nahrávají desku Mami. Spolupráce s oběma umělci trvá nadále. Vídat je můžete na společných či samostatných koncertech. Všechna natočená alba Moniky Načevy se vyznačují spoluprácí se známým spisovatelem a básníkem Jáchymem Topolem.

V posledních letech začala Načeva spolupracovat s anglickým kytaristou Justinem Lavashem, jehož potkala v Praze, kde momentálně žije. Po mnoha společných koncertech a díky vzájemné souhře došlo i na společnou desku. Ta ponese název Milostný slabiky a právě v těchto dnech ji dokončují v nahrávacím studiu. Písně na albu vznikly podle textů básnířky Sylvy Fischerové a celé album je nahráváno živě, posluchači se tudíž mohou těšit na stejné provedení písní jako na koncertech.

Jako host koncertu se představí slovenské zvukové duo Longital, které tvoří Shina a Daniel Salontay a jejich virtuální elektronický spoluhráč Xi Di Nim. Na slovenské hudební scéně sice působí jen od roku 2004, ale za tu poměrně krátkou dobu získali uznání i za hranicemi Slovenska. Svou hudbou dokázali oslnit posluchače v jedenácti zemích Evropy a také ve Spojených Státech, kde byli pozváni na prestižní festival SXSW Austin. Hudba Longitalu je silná, léčivá a srozumitelná. Elektronické písně dávají vyniknout slovenským textům a díky virtuózní hře smyčcem na kytaru a využití dotykové obrazovky Lemur Jazz Mutant je jejich zvuk doslova nezaměnitelný.

Koncert Moniky Načevy a Justina Lavashe bude společně s vystoupením skupiny Longital určitě nezapomenutelným zážitkem pro všechny hudební fajnšmekry. Vstupenky jsou k dostání v Informačním centru ve Valašském Meziříčí nebo online na stránkách M-klubu u události akce.

(smo)