Meziříčský Majáles 2016 Talentované mladé kapely i nefalšovaná soutěž v pojídání klobás

Meziříčský Majáles 2016 Talentované mladé kapely i nefalšovaná soutěž v pojídání klobás

Pětileté výročí letos oslaví meziříčský Majáles, který se v areálu Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí uskuteční v sobotu 7. května 2016. Dramaturgové M-klubu připravili pestrý program a pro návštěvníky nachystali několik novinek. Přibyla Malá scéna stage a jedlíci se mohou těšit na soutěž v pojídání speciálních majálesových klobás, neboli Majálesek. Začátek programů je v 16 hodin a vstupenky jsou stále k dostání v předprodeji.

Formát studentských oslav neboli Majálesu se ve Valašském Meziříčí za poslední roky přetavil ve festivalový formát. Studenty vysokých škol nahradili studenti středoškolští, s větším zapálením do účasti, kteří se nejen na programu, ale i dalších organizačních věcech podílejí. Budou se tak starat o pořádek v areálu a dokonce se s designovou dílnou Ryboňka podílejí i na výrobě originálních recyklovaných tašek z již nevyužívaných bannerů Kulturního zařízení, které budou na Majálesu k dostání.

Program festivalu, který začne úderem 16. hodiny, se letos rozprostře na tři pódia. Hlavní stage vyroste na II. nádvoří zámku Žerotínů, druhá ve sklepení M-klubu a alternativní Malá scéna stage na pódiu velkého sálu. Tahounem festivalu je mladá talentovaná kapela Jelen, která si ve Valašském Meziříčí zahraje poprvé. Posluchači ji mohou znát podle písní Magdaléna či Nebe nad Prahou, které skupina nahrála společně se zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a rádiovým éterem se proháněl singl Co bylo dál?, který s kapelou natočila Jana Kirschner. Kvality skupiny potvrzuje také vítězství ceny Anděl v kategorii Objev roku a v současné době můžete slýchávat nejnovější hit Vlčí srdce.

Hlavní pódium bude s Jeleny sdílet další z mladých kapel, jež na Majálesu vystoupí. Lake Malawi je formací zpěváka Alberta Černého z rozpadlé kapely Charllie Straight. Během svého působení stihli Lake Malawi vystoupit v rádiu BBC London, na prestižním anglickém festivalu The Great Escape v Brightonu a předskakovat Thirty Seconds to Mars v Praze. Po nich se mikrofonu ujme slovenská kapela Billy Barman, jejichž pop se sympatickými texty v rodném jazyce vás doslova odzbrojí a v hlavě vám bude hrát ještě další den. Venkovní program poté uzavřou The Truth Is Out There svým energickým mixem post-hardcoru s elektronickými prvky, který příznivě hodnotí jak kritici tak i samotní posluchači.

Program na M-klubácké scéně zahájí nadějný tuzemský rapper Reginald, který patří mezi špičku českých freestylerů a je vítězem soutěže Battle Night. Jen málokoho minul jeho song Dáme párty?, jehož klip na YouTube překročil pětimiliónovou hranici zhlédnutí. Po Reginaldovi vás svým rockem odzbrojí kapela Dědovy blechy, jejíž hudba se vyznačuje bohatými aranžemi a českými texty a nikdo nezůstane stát ani při vystoupení amerického muzikanta Rockyho Leona, který všechny dostane neuvěřitelnou one man show. Douny&Fudja se opřou do hip hopu, od hudby bláznivé zlínské bandy Szkrat se neodtrhnete a do rána se mixážního pultu ujme Dj Shadow Steve.

Nezávisle na střídání koncertů na jednotlivých pódiích bude svým životem žít Malá scéna stage, která nabídne dokumentární film Krev na mobilech, majálesovou verzi Open Micu v režii Jana Hlucháně, speciální Večer Literárně hudební, jímž provede Klára Goldstein, která vedle Michaely Horynové a Lucie Juřenové taktéž vystoupí za hudební improvizace Davida Cmerka a Tomáše Sejkory a exkluzivní premiéru inscenace Divadla ZTICHA. Festivalový areál ale také nabídne prodejní stánky, tvůrčí dílny, dostatek občerstvení, speciální stánek s vodními dýmkami čajovny Labyrint a nefalšovanou vesnickou soutěž v pojídání klobás neboli Majálesek, které speciálně pro Majáles vyrábí Poctivá uzenina – Milan Žabčík, a které se v areálu budou grilovat.

Program letošního pátého ročníku meziříčského Majálesu je vskutku nabitý a oplývá různorodostí a komplexností. Vstupenky jsou do pátku 6. května k dostání také v předprodeji za 150 Kč, a to v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz. V sobotu budou na místě již za 200 Kč.

  

(smo#2016)