Meziříčský festival poezie má před sebou historický milník

Meziříčský festival poezie má před sebou historický milník

V Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí se připravuje půlkulatý 55. ročník Mezinárodního festivalu poezie, kdy se do valašské mekky kultury sjíždějí ti nejlepší recitátoři z Česka a Slovenska. Letos se však do vrcholového klání přihlásil rekordní počet soutěžících, který balancuje u čísla šedesát. Dny věnované poezii s řadou doprovodných programů se uskuteční od čtvrtku 17. října do soboty 19. října.

Původně Krajský festival poezie, posléze Moravský festival poezie a v současné době Mezinárodní festival poezie, kterého se mimo jiné pravidelně zúčastňují také recitátoři ze Slovenska, uvedl v život v roce 1965 Ing. Jiří Broll. Již od prvního ročníku si udržel většinu svých specifik, především v hodnocení přednesu. V posledních letech kolísal počet recitátorů mezi čtyřiadvacet až čtyřiceti. Letos však festival naráží na milník ve své moderní historii. „Po uzavření přihlášek se počet recitujících pohybuje okolo čísla šedesát. Což je pro nás jako organizátory a pro celý festival poezie pozitivní zprávou. Tak obrovský zájem nikdo z nás nečekal. Jsme mile překvapeni, že má v současné době o poezii zájem tolik lidí a že se naše snahy přilákat do Valašského Meziříčí, co nejvíce účastníků takto zúročily. Na druhou stranu to je pro nás výzva, neboť máme necelé tři týdny na to, abychom připravili druhé prostory pro recitace, sestavili další porotu, sehnali nové ubytovací kapacity a přizpůsobili ostatní organizační věci takovémuto počtu soutěžících,“ říká současná dramaturgyně festivalu Lenka Mrnková.

Zámek Žerotínů bude žít krásným slovem po tři festivalové dny. Maraton to bude neskutečný, ale každý večer je nejen pro návštěvníky přichystán odpočinkový program. Hned ve čtvrtek to ve velkém sále bude One Woman Show Tereza mladé herečky Barbory Vackové. Ta pod vedením zkušeného režiséra Davida Vackeho předvádí v hodinové komedii nevšední umělecký výkon. Text nabízí sérii mnoha hereckých poloh s širokým emotivním záběrem. Silný zážitek pak ještě více podporují songy písničkářky Radůzy v interpretaci samotné herečky.

Páteční program nabídne další divadelní kousek. Komediální autorskou hru Přečteno!, jež vznikla na motivy televizního pořadu Prostřeno. Tu do Valašského Meziříčí přiveze soubor Neochotníci, v němž se představí herci Michal Boháč, Jan Géryk, Jiří Jakima a Veronika Záchová. Sobota pak bude patřit koncertu. Známý autor kreslených vtipů Mirek Kemel se představí v roli písničkáře. Společně s kapelou a představí písničky svébytné poetiky hudebně inspirované šansonem, blues, klezmer muzikou, městským folkem i hospodskými popěvky. Jako host se představí herec Vladimír Javorský, tentokrát jako zpěvák a hráč na ukulele.

Mezinárodní festival poezie se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, města Valašské Meziříčí a CS CABOT, ve spolupráci s NIPOS ARTAMA Praha, Národným osvetovým centrom Bratislava, Kulturním klubem u hradeb Prostějov – DUHA a Mestským kultúrnym strediskom Dolný Kubín.

Recitační soutěž je zdarma, může ji navštívit každý. Doprovodné programy jsou zpoplatněny a vstupenky jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2019)