Markéta Irglová zahraje písně z nového alba MUNA

Markéta Irglová zahraje písně z nového alba MUNA

Tři roky po svém debutovém albu ANAR Markéta Irglová, jediná česká ženská držitelka Oscara, vydala své druhé album MUNA a vzápětí vyrazila na turné, v říjnu po USA a v listopadu po Evropě. Jednou ze zastávek mezi Amsterodamem a Londýnem bude 9. listopadu i valašskomeziříčský velký sál Kulturního zařízení. „Rodný Valmez se snažím, jak to jen jde, při svém hraní v Evropě, nevynechat. Nejen proto, že je tady vždycky skvělé a vstřícné publikem, ale taky abych se mohla projít po městě, alespoň na chvilku potkat s rodinou a kamarády a na chvíli pohrát se svým psem“, říká Markéta ke svému hraní ve Valašském Meziříčí.

Kritiky velmi vlídně až nadšeně přiímané nové album MUNA (islandsky „rozvzpomínat si“) přináší jedenáct autorských písní v bohatším aranžmá a širší nástrojové obsadě než u debutového alba ANAR. Dokládá nejen autorský potenciál Markéty Irglové, ale také její schopnost tvůrčího vývoje. Náladou album navazuje na romanticko-folkový debut, v řadě písní však Irglová tyto hranice prvního alba překračuje a dostává se do poloh dříve netušených, kde se potkává rocková hudba s etnickými vlivy Orientu.

Zatímco ANAR obsahově osciloval mezi intimními zpověďmi a ohlédnutími za obdobím kolem oscarového dění a hektickými roky po něm, MUNA je spíše dokumentem o hledání vnitřního světa a duchovních cest, smyslu dění i samotného hledání. Písně Irglová převážně napsala během jednoho roku života v New Yorku, ale v průběhu šestiměsíční studiové práce na Islandu doslova „prosákly“ mystickou atmosfétou tohoto „ztraceného“ ostrova, a to i díky participaci místních hudebníků, lokacím, kde se nahrávalo a především invenci producenta a studiového inženýra Sturly Mio Thorissona. Ze sedmadvaceti hudebníků, kteří na albu participovali, jádro tvořili obdobně jako v případě předchozího debutu kytarista Rob Bochnik (The Frames a Swell Season) a iránská perkusionistka a hráčka na tradiční buben daf Aida Shahgashemi. V úloze doprovodné zpěvačky se v několika písních objeví i sestra Markéty Irglové Zuzana. Posluchači si také užijí smyčců, chrámového sboru nebo i netradičně pojaté hry na banjo. Jedním z hudebníků, který zásadně ovlivnil zvuk desky, je Shahzad Ismaily. Tento baskytarista, perkusionista, banjista a experimentátor nahrával mj. S Tomem Waitsem, Lou Reedem, laurie Anderson nebo Yoko Ono.

Koncert s kapelou (Rob Bochnik, Joe Doyle, Aida Shahgashemi) představí jak nové písně, tak i dřívější Markétinu tvorbu. Posluchačům se tak s měsíčním předstihem dostane laskavého hudebního pohlazení a naladění do předvánoční atmosféry. Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani úvod koncertu, o který se postará výjimečná americko/izraelská písničkářka Rosi Golan.

 

Více na:
www.marketairglova.com 
www.rosigolan.com