Malá scéna za oponou zve na hrdelní zpěvy, blues, folk i Afriku

Malá scéna za oponou zve na hrdelní zpěvy, blues, folk i Afriku

Mezinárodní účast bude v říjnu hostit Malá scéna za oponou Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí. Na druhý podzimní měsíc připravuje celkem pět koncertů odlišných žánrů. V komorním prostředí diváci uvidí Altai Kai, Africký projekt pánů Cissokho – Brönnimann – Hason, Tonyho Ackermana, Jiřího Černého a trio Petry Börnerové. Vstupenky na koncerty jsou již k dostání v předprodeji, začátek je vždy v 19.30 hodin.

Říjen na Malé scéně za oponou by se dal nazvat také měsícem návratů. Do Valašského Meziříčí se totiž vrací Tony Ackerman, Jiří Černý, Petra Börnerová i skupina Altai kai, která celý měsíc svým koncertem zahájí. Sibiřští mistři hrdelního zpěvu se vrací po roční prodlevě.  Před dvěma roky okouzlili publikum na Valašskomeziříčském kulturním létě a o rok později diváky na Malé scéně, kde se nyní vrací v neděli 4. října.

Poprvé však do Meziříčí zavítá trio pánů Cissokho – Brönnimann – Hason. Jejich hudba je o umění vyprávění a vytváření napětí mezi tradiční a moderní hudbou z Afriky a Evropy. Návštěvníci se budou moci zaposlouchat do šumivých zvuků africké harfy neboli kory, kterou ovládá mimořádně talentovaný a šikovný hráč ze Senegalu Moussa Cissokho. Koru doplní sametový tón basklarinetu švýcarského skladatele a instrumentalisty Jana Galega Brönnimanna a orientální perkuse izraelského hudebníka Omriho Hasona. Speciální Africký projekt se na Malé scéně rozjede v pátek 9. října.

O dva dny později, v neděli 11. října přivítá Malá scéna za oponou jazz bluesového kytaristu a zpěváka Tonyho Akcermana. Ten se po lednovém koncertě s klavíristou Martinem Kratochvílem vrací do Valmezu se sólovým vystoupením. S novým programem přijede také publicista a železný muž české hudební kritiky Jiří Černý. V nahrávkách a komentářích tentokrát připomene nedožité pětasedmdesátiny a pětatřicáté výročí tragického odchodu rockové ikony, bouřliváka i humanistu Johna Lennona. Jiřímu Černému bude patřit středa 21. října.

Měsíc říjen završí ve sváteční den 28. projekt české zpěvačky Petra Börnerová se svým triem. Ta se na Malou scénu vrací se svým manželem a slovenským hudebníkem Tomášem Bobrovniczkým i maďarským zpěvákem a foukačkářem Csabou Besenyeim.  Představí zde jak novinkové album Acoustic Session 2., tak i výjimečného hosta, a to slovenského bluesmana Miloše Železňáka.

Všechny koncerty na Malé scéně za oponou ve Valašském Meziříčí začínají pravidelně v 19.30 a vstupenky jsou již k dostání v klasických předprodejích na www.kzvalmez.cz a v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí.

(smo#2015)