Malá scéna za oponou vzdá poctu Billie Holiday a přivítá charismatického kytaristu

Malá scéna za oponou vzdá poctu Billie Holiday a přivítá charismatického kytaristu

Malá scéna za oponou ve Valašském Meziříčí pokračuje Jarními jazz-bluesovými dny, které svými vystoupeními podpoří objev poslké jazzové scény Ida Zalewska společně s kytaristou Jakubem Płuźkem v úterý 4. dubna a v triu skvělý americký kytarista Will Bernard v pátek 7. dubna. Začátek koncertů je vždy v 19.30 hodin.

 

Svou poctu legendární zpěvačce Billie Holiday vzdá v komorním prostředí meziříčského podia polská jazzová zpěvačka Ida Zalewska. Právě neobyčejně vydařeným albem As Sung By Billie Holiday na sebe před pěti lety strhla pozornost hudebního průmyslu. A rovnou se katapultovala mezi Cassandru Wilson či Dee Dee Bridgewater, které také nahrály pocty této černošské zpěvačce. Nedávno vydala nové, víceméně autorské album Storytelling. Kromě angličtiny zvolila Zalewska také rodnou polštinu. Na desce jí pomáhal její dvorní pianista a talent nastupující polské jazzové generace Jakub Płużek, jež zpěvačku doprovodí také na meziříčském koncertě.

Ida Zalewska disponuje výrazným, osobitě sytým a tvárným hlasem, pohybujícím se mezi výrazivem černých bluesových zpěvaček a Joni Mitchell. Zpěvačka je nejsilnější v pomalých písních a baladách, v nichž je bluesově jímavá, navíc se zde může blýsknout svou křehkou, ale bohatou hrou právě Płużek. Své dvoutýdenní české turné se rozhodli pojmout především jako poctu již zmíněné Billie Holiday.

O tři dny později přijede svou skvělou kytarovou techniku, cit pro funky, zemité blues, soul i jazz s výraznými vlivy neworleanského hudebního prostředí představit americký kytarista Will Bernard, nominovaný na cenu Grammy v kategorii nejlepší současná jazzová deska.

Mnoho let byl kytaristou a band lídrem v oblasti San Franciska. Jak sám říká, vždy ale obdivoval scénu kolem newyorského klubu Knitting Factory, a tak se na východní pobřeží odstěhoval nadobro. Spolupracoval s takovými esy, jako Herbie Hancock, John Scofield či Jimmy McGriff. Ve Valašském Meziříčí se představí v triu s kolegou Brianem Charette na hammond organ a slovenským bubeníkem Danem Šoltisem.

 

Vstupenky v předprodeji jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

 

(smo#2017)