Magc přiblíží Bedřicha Hrozného a karikaturami české vynálezce

Magc přiblíží Bedřicha Hrozného a karikaturami české vynálezce

Dvě zajímavé výstavy se otevřou návštěvníkům Muzejního a galerijního centra v jižním křídle zámku Žerotínů první lednový čtvrtek. První výstava ve druhém patře představí českého orientalistu Bedřicha Hrozného, který rozluštil chetitské písmo a druhá české vědce a jejich vynálezy v karikaturním provedení.

Nahlédnutí pod pokličku historie nabídne od ledna Muzejní a galerijní centrum dvěma výstavami, které zajímavými formami představí české vědce, objevitele a vynálezce. Českého orientalistu a archeologa Bedřicha Hrozného přiblíží panelová výstava doplněná zvukovou instalací a video esejí Pavla Sterce, českého výtvarného umělce a několikanásobného finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého. „Výstava v úvodu zachycuje životopis profesora Hrozného, který rozluštil jazyk starověkého národa Chetitů a dál se věnuje jeho archeologickým expedicím. Texty jsou doplněné o mapy a dobové fotografie oblastí a nálezů. Celou výstavu uzavírá informace o Ceně Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin, s ohledem na to, že Hrozného odkaz je stále živý,“ přibližuje výstavu Martin Beníček, kurátor Magc. Zvuková instalace a video esej Pavla Sterce s názvem „Kulturní konstanta, jazykové kontinuum: Jíst chleba, pít vodu“ z roku 2015 je vícehlasá recitace inspirovaná Hrozného asociativní a intuitivní metodou práce s jazykem a kombinuje chetitštinu s jinými indoevropskými jazyky.

Druhá výstava v témže patře nese název Čeští vědci a jejich vynálezy a nabízí karikatury českých vědců a jejich nejslavnějších objevů. Tato putovní výstava vznikla pod hlavičkou projektu Otevřená věda III a je cílena především na mladší generaci se snahou představit české vědce, vynálezce a objevitele, o kterých mnozí z nás možná v životě neslyšeli. Přitom většina jejich vynálezů se používá dodnes. Portréty nejznámějších českých vynálezců nejsou v žádném případě přesnou kopií originálů, stejně tak tomu je i s jejich vynálezy. Hlavním cílem je povzbudit návštěvníky k hledání dvojic a přiřazování vynálezce k jeho vynálezu. Obě výstavy budou návštěvníkům a zájemcům otevřeny ve čtvrtek 5. ledna 2017.

(smo)