Lukáš Hejlík vás zavede do světa ekonomie

Lukáš Hejlík vás zavede do světa ekonomie

Po nespočtu úspěšných repríz v Nové scéně Národního divadla a odehraných představeních nejen po celé České republice zavítá divadelní představení Ekonomie dobra a zla od Tomáše Sedláčka i do Valašského Meziříčí. Sál Kulturního zařízení se do tajů ekonomie ponoří už 7. listopadu v neobvyklém čase v 17.00 hodin.

Ekonomie dobra a zla je scénickým čtením napsaným na základě stejnojmenného knižního bestseleru českého ekonoma a bývalého poradce Václava Havla Tomáše Sedláčka. Kniha se na literárním trhu objevila v roce 2009 a ihned se stala senzací. Prodalo se jí na 50 tisíc kusů, což knize zajistilo titul nejprodávanější kniha na domácím trhu a Tomáš Sedláček získal ocenění Wald Press Award za výjimečný literární počin. Sedláčkovu knihu Ekonomie dobra a zla objevil na jaře 2010 herec Lukáš Hejlík a spolu se svým kolegou Alanem Novotným ji adaptovali do divadelního představení, které se stále drží v repertoáru Nové scény Národního divadla a patří mezi divácky nejúspěšnější představení.

Učebnice ekonomie a skripta na vysokých školách jsou z velké části poněkud nudným materiálem obsahujícím milióny teoretických pasáží, které málokoho zaujmou. V Sedláčkově pojetí je však ekonomie krásná věda, jejíž kořeny jdou mnohem hlouběji, než si moderní člověk dokáže představit. Putování dějinami ekonomického myšlení je v divadle podáno jako experimentální koláž, která představí pestrou škálu pramenů od Eposu o Gilgamešovi přes Bibli a Komenského až po moderní ekonomy. Vybrané pasáže jsou herci podány progresivní formou, jako hra plná pohybu, groteskních skečí a hudebních vstupů.

(smo)