Kulturní zařízení zavzpomíná na jevištní formy

Kulturní zařízení zavzpomíná na jevištní formy

Divadlu a zejména zábavě zasvěcený večer připravuje Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí. V pátek 17. září se od 18.00 hodin představí soubory, které už měli možnost diváci vidět na jaře během festivalu s názvem Setkání divadel – Malé jevištní formy. Vystoupí NDSŽ Tom a Jeff, soubor Ohraďák a na programu je také zápas v divadelní improvizaci mezi pražským týmem PRA.L.I.NY a valašskomeziříčskými VALOUNY.

„Přišlo nám líto, že divadelní přehlídka u nás probíhá jen jedenkrát do roka. Proto jsme se rozhodli, že fandům divadla zkrátíme čekání těmito Ozvěnami malých jevištních forem, jak jsme akci pojmenovali," uvedla vedoucí programového oddělení Magda Siekliková. Ozvěny to budou opravdu silné, dramaturgie soubory vybírala podle ohlasu, které na soutěžní přehlídce měly. V M-klubu vystoupí od 18.00 hodin Tom a Jeff, NDSŽ (nejlepší divadlo ze Šumbarku) s představením Na život a na smrti. Po nich na velkém sále ztvární hru Bohoušek dětský soubor Ohraďák. O tečku programu se postará opět v M-klubu improliga – soutěž v divadelní improvizaci.

„V naší autorské hře se naše divadlo černého humoru zabývá hranicemi společného tajemství, opravdového kamarádství a toho, kolik nás vlastně ještě musí být, abychom byli dobrý kolektiv. Hra je situována do současnosti, i když v ní není stanoveno údobí. Ve hře poprvé naše divadlo využívá tu možnost rozsvítit a zhasnout světla během hry a pomocí audionahrávky dokreslit, nebo spíše podladit atmosféru situace," uvedl člen divadla Tom a Jeff Pavel Studník.

Soubor Ohraďák letos na Setkání divadel – MJF zvítězil v kategorii dětských a studentských souborů. „Divadlo Ohraďák působí na základní škole Ohrada Vsetín jedenáctým rokem jako autorské divadlo. Máme poměrně velký soubor, stále přes 20 dětí. Děj hry Bohoušek je zasazen do táborového prostředí. Hrajeme si v ní s nepodstatnými věcmi, které se mohou stát podstatnými a naopak," sdělila vedoucí divadla Květoslava Kovářová.

„Velkým finále pak bude improliga v M-klubu, která je zárukou dobré zábavy. Proti sobě se postaví pražské družstvo PRA.L.I.NY a domácí borci VALOUNY. Témata scének určují diváci, na pravidla souboje v improvizaci dohlíží rozhodčí s píšťalkou. Každé představení je tak originálem," uzavřela Siekliková. Lukáš Martinek (lum)