Kulturní zařízení se připojuje k Roku české hudby 2014

Kulturní zařízení se připojuje k Roku české hudby 2014

Rok české hudby 2014 je programem pro podporu české hudební kultury všech žánrů a druhů. Vychází z tradice výročí významných skladatelů, interpretů a organizací v letech zakončených čtyřkou (B. SmetanyA. DvořákaL. JanáčkaJ. Suka a dalších). Opakuje se každých deset let a jeho tradice sahá až do roku 1924. Rok české hudby je významnou kulturní událostí, která slouží k propagaci české hudby nejen u nás, ale i v zahraničí.

Program není úzce zaměřen na výročí roku, ani na nejvýznamnější kulturní organizace republiky, je příležitostí k zapojení regionů a obcí k nevšední prezentaci české hudební kultury. Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí se připojuje k této významné kulturní události České republiky pořádáním koncertů vynikajících českých interpretů.

První z koncertů se uskuteční ve středu 2. dubna 2014 v sále Kulturního zařízení v 19 hodin a představí se na něm světoznámá houslová virtuózka a violistka Gabriela Demeterová a klavírista Luděk Šabaka.

Gabriela Demeterová vystudovala pražskou konzervatoř, AMU v Praze a Královskou hudební akademii v Dánsku. V roce 2001 začala studovat hru na violu a je jednou z mála hudebnic, které ovládají hru na oba nástroje. Gabriela je první českou finalistkou a absolutní vítězkou Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina v Anglii.

Luděk Šabaka na sebe upozornil již v dětství vítězstvím v mezinárodní soutěži "Virtuosi per Musica di Pianoforte". Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba, získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží. Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je rozsáhlý. Vystupuje s řadou předních zahraničních i domácích umělců, pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem.

Vstupenky na dubnový koncert Gabriely Demeterové jsou v prodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na vstupenkovém portále vstupenky.kzvalmez.cz.

 

(smo,2014)