Klenoty české hudby zazní ve velkém sále

Klenoty české hudby zazní ve velkém sále

První vlaštovkou z Koncertního předplatného v novém roce je koncert souboru Musica Dolce Vita, pod kterým se skrývá trio okouzlujících dam mezzosopránistka Daniela Demuthová, flétnistka Žofie Vokálková a harfistka Zbyňka Šolcová. Program Klenoty české hudby uvedou ve středu 21. ledna od sedmé hodiny večerní ve velkém sále Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí.

Trio dam Musica Dolce Vita působí na české hudební scéně téměř deset let, za nichž odehrály stovky koncertů ve všech koutech naší vlasti. Věnují se interpretaci skladeb pro flétnu a harfu všech stylových období. Spojení špičkové sólové flétnistky Žofie Vokálkové a skvělé harfenistky Zbyňky Šolcové dotváří písněmi a áriemi pro mezzosoprán Daniela Demuthová. Program Klenoty české hudby se stal nejúspěšnějším titulem souboru a byl vydán také na stejnojmenném albu. „Rády bychom tímto koncertem vzdaly hold umění a památce našich největších skladatelů, neboť věříme, že jejich hudba ani po desetiletích neztratila nic na své kráse a působivosti. Jsme přesvědčeny, že tento koktejl nejkrásnějších skladeb českých skladatelů potěší i další posluchače ve všech koutech naší vlasti,“ říkají o programu umělkyně z Musica Dolce Vita.

Ve Valašském Meziříčí zahrají celkem šestnáct skladeb. V první polovině večera se diváci budou moci zaposlouchat do árie O mens exhilarata skladatele Josefa Myslivečka, následovat bude jednovětý koncert G dur pro flétnu a harfu z pera Dominika Josefa Škroupa, Děvy slovanské od Františka Škroupa, či Fantazie pro sólovou flétnu  F. A. Rössler-rossetiho. Chybět ale nebudou ani skladby od Bedřicha Smetany jako Fantazie Vltava v dobové úpravě Hanuše trnečka pro sólovou harfu, Ukolébavky Vendulčiny z opery Hubička nebo Luisina polka a tvorba Antonína Dvořáka Stará matka z cyklu Cikánské melodie, Valčík D dur a árie Svatavy z oratoria Svatá Ludmila.

Druhou polovinu koncertu zahájí trio Musica Dolce Vita výběrem z Jánáčkovy Moravské lidové poezie v písních následovaným Večerním a Polkovým duettinem Petra Ebena či výběrem z Nového špalíčku Bohuslava Martinů. Koncert zakončí skladbou Léthé pro sólovou flétnu současné skladatelky Sylvie Bodorové, autorskou písní členky Zbyňky Šolcové pro sólovou harfu nazvanou Láska v dešti a několika českými ukolébavkami Jaroslava Krčka.

Doprodej vstupenek na výtečný koncert souboru Musica Dolce Vita se koná v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí, online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz a také na místě před začátkem koncertu.

(smo#2015)