Klasik českého folku Jaroslav Hutka míří do meziříčí

Klasik českého folku Jaroslav Hutka míří do meziříčí

Jaroslav Hutka, klasik českého folku míří opět do Valašského Meziříčí. Koncert plánovaný na pátek 20. května má dvě varianty konání. Za příznivého počasí se odehraje na Zámecké terase, v případě nepřízně ve sklepních prostorách M-klubu. Začátek je ve 20 hodin vstupenky jsou k dostání také v předprodeji.

Nedostudovaný grafik, filozofující individualista, prozaik a písničkář Jaroslav Hutka je výraznou osobností české kultury. Patří tu k první generaci folkových zpěváků. Jeho ranou tvorbu inspiroval Dylan i Donovan, ale z přirozeného talentu brzy vyplynul osobitý styl a nezaměnitelný projev. Na konci 60. let vystupoval s Vladimírem Veitem, Vlastimilem Třešňákem i Petrem Kalandrou. Později ho doprovázel virtuos klasické kytary Štěpán Rak.

Písňové texty a verše pro děti publikoval od roku 1967 v časopisech Melodie, Zítřek, Mladý svět či Mateřídouška. Od konce 60. let hraje a zpívá vedle svých vlastních písní též moravské lidové písně a balady, zejména ze sbírek Sušila a Bartoše. Z jeho básní, „básnivých povídek” a deníků ze 60. let, jež psal vedle svých písňových textů, byly dosud zveřejněny pouze ukázky. V roce 1972 spoluzaložil písničkářské sdružení Šafrán.

Vstupenky na meziříčský koncert Jaroslava Hutky jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2016)