Kinokavárna představí scenáristu Křižana

S obnoveným programem přichází v těchto dnech dramaturgie valašskomeziříčského M-klubu. Pakliže se setká s patřičnou diváckou odezvou, budou se návštěvníci „Kázetka“ setkávat s Kinokavárnou M-klubu i v budoucnu. Její první otevření proběhne v sobotu 24. dubna od 16.00 hodin a bude opravdu stylové – třemi snímky představí scenáristu Jiřího Křižana, který se projekcí také osobně zúčastní.

Proč právě Jiří Křižan? „Důvody této volby jsou estetické, geografické a takříkajíc časové. Jiří Křižan patří k našim předním scénáristům. Jeho scénáře jsou vesměs - smím-li trochu generalizovat - příběhy o dobru a zlu s velmi silným etickým akcentem, což se mi zdá v kontextu současné české filmové tvorby poměrně vzácné,“ uvedl spoluautor pořadu Milan Orálek ml., který projekce doplní slovem.

Malá retrospektiva, jak zní podtitul programu, zahrnuje Křižanovy snímky Stíny horkého léta, Signum laudis s a Je třeba zabít Sekala. Všechny tři snímky získaly některé z prestižních ocenění. „Snažili jsme se vybrat pouze snímky, které považujeme za vrcholy jeho tvorby,“ sdělil Orálek a dodal: „I při onom úzkém výběru jsme však byli limitováni technickými a jinými zřeteli, takže jsme nemohli zařadit silnou, byť umělecky - podle mého soudu - poněkud nevyrovnanou autobiografickou Tichou bolest z roku 1990 a bohužel ani nejnovější Pokoj v duši.“

Jiří Křižan je rodákem z Valašského Meziříčí, v současné době žije v nedalekých Brankách na Moravě. Začátkem roku převzal Cenu města Valašské Meziříčí. „Připravovanou ‘malou retrospektivu‘ tak lze vnímat jako určitou dodatečnou poctu oceněnému,“ doplnil Orálek.

O tom, zdali se Kinokavárna M-klubu opět stane pravidelným programem, rozhodne zřejmě tato první trojprojekce. Také proto není ještě pevně dána koncepce dalších vydání kinokavárny. „Já sám bych chtěl uvádět hlavně starší, obtížněji dostupné snímky českých tvůrců, protože se domnívám, že zejména mladí diváci dřívější českou kinematografii příliš neznají,“ uzavřel Orálek mladší. Lukáš Martinek (lum)