Každým ročníkem chceme překvapovat, říká dramaturg Babího léta

Mezinárodní folklorní festival platí za jednu z největších akcí svého druhu na Valašskomeziříčsku. Také letos se jeho návštěvníci mohou těšit na pestrou směsici souborů z několika kontinentů. Již devátý ročník festivalu letos proběhne ve dnech 8. – 12. září. Kromě Valašského Meziříčí budou mít lidé šanci vidět programy také v Kelči a Hustopečích nad Bečvou.

Letošní ročník slibuje zajímavou přehlídku mezinárodního folkloru. Představí se pět souborů moravských, dva soubory z Čech a dvě seskupení slovenská Po jednom zástupci pak budou mít soubory z oblasti Slezska, Polska, Slovenska, Srbska a Nového Zélandu.

„Festival je mezinárodním již od samého začátku.  Byť se prvního ročníku zúčastnil pouze slovenský soubor a dále pak po jednom zahraničním souboru z nejbližšího Polska," uvedl dramaturg festivalu Ctirad Bryol.

Babí léto každoročně láká pozornost pozváním souboru, který kulturně a geograficky nespadá do oblasti tzv. Karpatského oblouku a jehož vystoupení tak bývá pro mnohé velkou neznámou. Letos tuto roli jednoznačně plní maorský soubor z Nového Zélandu.

 „V každém z posledních ročníků najdeme nějaké překvapení. Například baskický soubor, pro nějž bylo Babí léto v roce 2006 vůbec prvním zahraničním festivalem. Ale sázka se vyplatila a programy souboru, ale hlavně přátelskost a vystupování členů souboru zanechala ve všech, kteří měli to štěstí potkat se s Basky, nezapomenutelné vzpomínky," nechal se slyšet Bryol.

Festival letos hlásí také několik novinek. Mnohé možná překvapí, že některé programy budou zpoplatněny symbolickou částkou 50 Kč. Další odlišností bude skutečnost, že letos poprvé nebudou v doprovodném programu účinkovat pouze profesionální soubory. Ve čtvrtek večer se zde celovečerním programem představí Národopisný soubor Kohoutek z Přelouče, který v roce 2008 získal ocenění pro nejlepší český folklorní soubor, tzv. Foskara – folklorního Oskara. „Dle mých osobních zkušeností programy NS Kohoutek uspokojí nejen folklorní fajnšmekry a nadšence, ale potěší oko a rozveselí mysl každého diváka především svým specifickým ztvárněním nejen folkorního materiálu, ale i vyobrazením různých životních situací a dějů. Toto může dokumentovat i hromový aplaus na otevřené scéně v rámci programu letošní Strážnice," sdělil dramaturg festivalu.

Návštěvníci festivalu Babí léto mohou zdarma navštívit výstavy v Muzeu regionu Valašsko, zámek Kinských ve Valašském Meziříčí: Recept na ženu - fotografie Milana BOROVIČKY a KOUZLENÍ S PALIČKOVANOU KRAJKOU. Bližší informace o celé akci včetně programu naleznete na internetových stránkách www.babileto.com. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Lukáš Martinek (lum)