KATEŘINA VINCOUROVÁ - Poslouchat očima

KATEŘINA VINCOUROVÁ - Poslouchat očima

Výstava v galerii Kaple „Poslouchat očima“ jedinečně propojí vizuální a hudební vnímání. 

 

Projekt "Poslouchat očima" vznikl na základě výzvy Didiera Montagny a jeho iniciativy propojení a spolupráce dvou tvůrců. Skladatele současné vážné hudby Miroslava Srnky a tvůrce současného vizuálního umění Kateřiny Vincourové. Galerie Kaple vystaví velkorozměrnou nafukovací bílou strukturu. Objekt, jenž vám zprostředkuje nový akt poslechu. Cílem je poukázat na to, co se stane, když zrak už není orgánem predikce a jaké odhalení nastane, když je oko fyzicky umístěno ve stavu poslouchat.

 

Putovní, koncertní sál "malé tornádo" dává možnost průběžně vstupovat i vystupovat z události koncertu a to jak posluchačům, tak i hudebníkům. K tomu účelu byla složena skladba Miroslavem Srnkou, která se točí v kruhu prostoru a nemá opravdový ani konec ani začátek. Nevyhnutelná blízkost těl diváků posluchačů a interpretů, konfrontace jejich pohledů, pohybů a hudby, která se kolem točí, způsobuje okamžité odtržení účastníka od okolní reality a vtahuje ho do víru tornáda. Kruhovité otvory-vstupy pro těla posluchačů i muzikantů půlí ve dví a oddělují ty části těl, které náš zážitek mohou jen rozptylovat. Lidské postavy tak spolu s objektem tvoří jedno tělo.

 „Pro mne to samozřejmě byla výzva, krok do neznáma a nebylo lehké se dobýt výsledku. Těší mne, že ve Valašském Meziříčí můžu představit tento náš projekt a přizvat místní společnost k vdechnutí života objektu pořádáním koncertů bez zábrany a to jak nahodilým jednotlivcům vstupujícím do galerijního prostoru tak osloveným hudebníkům napříč generacemi. Tvůrci různých úrovní si mohou pořádat v průběhu výstavy koncerty a zvát na ně své publikum. Rodiny, přátele, učitele, kamarády milence. Každý se může stát koncertujícím a každý divákem. Jedinou podmínkou bude důstojné chování a opatrné zacházení s bílým objektem,“ sdělila Kateřina Vincourová.

Kateřina Vincourová studovala na Surikově akademii výtvarných umění v Moskvě, AVU v Praze v ateliérech grafiky u Ladislava Čepeláka, konceptuálních tendencí u Miloše Šejna a multimediální tvorbu u Milana Knížáka. Absolvovala studijní pobyt v Headlands Center for Arts v San Francisku, získala stipendium v proslulé DAAD v Berlíně. V roce 1996 se stala laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého jako první žena v historii. Své obrazy, instalace a sochy vystavuje v nejznámějších evropských stáncích kultury. Vytváří vzduchem naplněné objekty, díla mnohdy náročná na prostor a technologické postupy, jež se v jejích rukách promění ve velkoryse dimenzovaná zpodobení estetizovaného balastu. 

 

Na vernisáži vystoupí členové Prague Modern v čele s producentem, pedagogem, interpretem a zakladatelem tohoto tělesa Davidem Danielem. Úvodní slovo pronese bývalý ředitelem Francouzského institutu v Praze, nyní ředitel kulturního ateliéru Kairos Didier Montagne.

Během výstavy se uskuteční mnoho hudebních akcí ve spolupráci se ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí a jiných hudebních interpretů.

 

Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí má otevřeno denně v ÚT-PÁ od 9 do 17 hodiny, v SO-NE od 13 do 17 hodiny, v pondělí je zavřeno.

 

Více informací:

http://galerie.kzvalmez.cz

 

PaedDr. Leszek Wojaczek (kurátor)

kurator@kzvalmez.cz

 

MgA. Vlasta Červenková (galeristka)

E-mail: cervenkova@kzvalmez.cz

Tel: +420 775 109 206, +420 571 615 202