Jiří Černický a Michal Bôrik vystavují v meziříčských galeriích

Jiří Černický a Michal Bôrik vystavují v meziříčských galeriích

Galerie Sýpka a Galerie Kaple v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí vyzývají k návštěvě dvou nových výstav. Na konci listopadu byla zahájena výstava slovenského malíře Michala Bôrika s názvem Práce kruhu a na Mikuláše, ve středu 6. prosince, se uskuteční vernisáž výstavy předního českého umělce Jiřího Černického nazvaná Spiritistická Science.

Na samostatné výstavě se ve všech prostorách Galerie Sýpka představuje slovenský malíř Michal Bôrik, který v aktuální tvorbě pracuje s prostorem jako fenoménem s vlastními pravidly. V jeho dílech se především objevují vyprázdněné mysteriózně působící místa, která nezřídka vyplňuje vícero bizarními a primárně spolu nesouvisejícími prvky. Často pracuje s motivem kruhu jako archetypem, který představuje jednak důležitý kompoziční prvek a také odkazuje na otázku postavení člověka v rámci vesmíru.

O týden později, tedy ve středu 6. Prosince, se pozornost obrátí na sousedící Galerii Kaple. Tady bude zahájena výstava Spiritistická Science, předního českého konceptuálního umělce a vedoucího malby na Vysoké škole Uměleckoprůmyslové v Praze, Jiřího Černického. Nadpřirozený koncept díla uvede sám autor právě na slavnostní vernisáži. Pozice Jiřího Černického na umělecké scéně je dlouhodobě razantní a nezaměnitelná. Suverénně přechází mezi závěsným obrazem, objekty, videem, či  fotografií. Společným jmenovatelem jeho prací jsou silné emoce, sociální kritičnost i predikování budoucnosti. Pro Galerii Kaple si připravil specifický projekt, z části vycházející z výstavy v Galerii Rudolfinum – Divoké sny. Svým konceptem se výstava zaměří na spirituální ladění para-vědecké tématiky.

Výstavy jsou otevřeny úterý až pátek vždy od 9.00 do 17.00 hodin a o víkendech od 13.00 do 17.00 hodin. Přes vánoční svátky je otevírací doba upravena. Více informací naleznete na www.kzvalmez.cz.

(smo#2017)

Plakát výstava Michal Borik v Galerii Sýpka

 Plakát výstava Jiřího Černického