Jaro v Kázetku na Malé scéně za zvuků kvalitního blues a jazzu

Jaro v Kázetku na Malé scéně za zvuků kvalitního blues a jazzu

Jaro je za dveřmi a s ním také Jarní jazz & bluesové dny na Malé scéně za oponou v Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí. Ty zahájí 3. března vycházející britská hvězda Matt Long a celkem nabídnou šest koncertů za výhodné vstupné. Ještě než se tak ale stane, je na programu Malé scény v pořadí čtvrtá „rozehrávka“, jíž se ve středu 20. února ujme zpěvačka Bianca Rose.

Jarní jazz & bluesové dny letos slaví malé výročí. Přesně před pěti lety se totiž uskutečnil jejich první ročník. Koncertní cyklus se navíc v loňském roce rozrostl o podzimní mutaci, jež u diváků sklidila kladné ohlasy a oplývala řadou energických vystoupení.

Pátý ročník Jarních jazz & bluesových dnů tedy nabízí šest koncertů opět většinou mezinárodních formací, někdy také za účasti vynikajících českých muzikantů. Milovníci těchto žánrů mají opět možnost zakoupení výhodné permanentky, kdy jeden koncert vyjde na stokorunu.

Cyklus zahájí v neděli 3. března vycházející hvězda britského blues Matt Long v triu s Matějem Černým a Tomášem Vokurkou. Tento fenomenální kytarista a zpěvák, dosud známý především z kapely The Catfish, je právě na startu své sólové dráhy. Se svým vlastním triem předskakoval například Aynsleymu Listerovi a se zpěvačkou Katie Bradley nedávno napsal nové písně. Ostatně, oba zmínění umělci se na Malé scéně již představili. Aynsley Lister je navíc prvním umělcem, který na Jarních jazz & bluesových dnech hrál.

Ve čtvrtek 21. března přijede z Velké Británie kytarista a zpěvák Tom C. Walker se svou čtyřčlennou skupinou, zaměřenou na blues, funk a soul. V kapele jej na druhou kytaru doprovází Lewis Spencer, muzikant, který si říká Deano na baskytaru, a na bicí hraje Jack Bowles. Walker studoval hudbu u producenta Richarda Digby Smithe z kultovního labelu Island Records. Zkušenosti pak sbíral mimo jiné v texasském Austinu. Působil též jako lídr Tom Walker Tria, kde prošel „školením“ rockových a bluesových veteránů, kteří psali historii britské pop music v sestavách The Moody Blues, Manfred Man, The Blues Band a The Move. Na festivalu Ealing Blues předskakoval Tom C. Walker kapele Mungo Jerry legendárního zpěváka Raye Dorseta, kterou jsme zde viděli v programu Folk Blues Beat Festivalu Valašský špalíček 2018.

Jarní jazz & bluesové dny poctí návštěvou také hudebníci ze sousedního Slovenska. Známý bluesman Juraj „Dura“ Turtev v neděli 24. března přijede s volnou formací Dura & Blues Club. Ta sdružuje zpřízněné muzikanty, kteří si vedle vlastních projektů rádi najdou čas si spolu zahrát. A nejedná se o čisté bluesový projekt, posluchač v projevu proměnlivé kapely snadno odhalí prvky folku, jazzu i slovenského folklóru.

V pondělí 1. dubna, se na Malé scéně představí americká zpěvačka Aimeé Allen, jíž doprovodí u nás známý Američan rakouského původu Walter Fischbacher na klávesy, český hudebník Petr Dvorský na kontrabas a německý bubeník Ulf Stricker. Aimeino hudební dospívání bylo ovlivněno klasickým jazzem, profesionálně však začala zpívat až na University of Yale, kde studovala práva. Díky pozdějšímu pobytu v Paříži získala vztah i k francouzské hudební tradici a frankofonnímu publiku, což do jisté míry ovlivnilo její projev i repertoár, jehož základ ovšem tvoří především výběr jazzových standardů z velkého amerického zpěvníku. Zároveň však Aimeé suverénně „seká latinu“ třeba v brazilské bossa nově.

Dalším jazzovým esem v rukávu letošní dramaturgie je Tom Smith Quartet. Britský saxofonista v neděli 7. dubna přiveze vskutku mezinárodní formaci, v níž se představí ruský pianista Daniel Bulatkin, jeho krajan Max Makagonov na kontrabas, a bubeník Petr Nohavica, který zde hrál třeba v triu amerického kytaristy Assafa Kehatiho.

 

Šestým účastníkem koncertního cyklu v předplatném bude v neděli 28. dubna v Londýně usazený bluesrockový kytarista a zpěvák Jack J. Hutchinson, o němž respektovaný Classic Rock Blues Magazine napsal: „Jack J. Hutchinson je jedním z těch, kteří se narodili pro soul a blues". Jack postupně sdílel pódium s řadou nejznámějších britských bluesových hudebníků a ve studiích spolupracoval s Jeffem Beckem, Vanem Morrisonem i skupinou Bad Company. Na Malé scéně za oponou představí především skladby z jeho druhé sólové deesky, která právě vychází.

„Přidanou hodnotou“ nad rámec permanetky a pomyslnou tečkou za pátým ročníkem Jarních jazz & bluesových dnů 2019 bude na 1. Máje koncert amerického zpěváka a harmonikáře Dustina Arbuckla z Kansasu a jeho skupiny The Damnations. Ten po patnácti letech a sedmi albech rozpustil formaci Moreland & Arbuckle a vyrazil vstříc bluesovému dobrodružství s novou formací. Sám Dustin Arbuckle říká: „kapela The Damnations je ohnivý, energický, rock’n’rollový hit. Tohle zkrátka musíte vidět.“

Cyklus Jarní jazz & bluesové dny 2019 skýtá pod svou hlavičkou šest koncertů, tedy kromě úvodního vystoupení Biancy Rose a závěrečné show Dustina Arbuckla & The Damnations, na něž je možno zakoupit výhodnou permanentku v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a také možnost pořídit ji online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2019)