Fotograf a cestovatel Pavel Svoboda ve Valašském Meziříčí

Fotograf a cestovatel Pavel Svoboda ve Valašském Meziříčí

Ve Valašském Meziříčí přivítáme cestovatele a fotografa Pavla Svobodu. Ten návštěvníky své multimediální přednášky ve čtvrtek 14.  března v M-klubu zavede na velkou cestu napříč Asií, de strávil sedm měsíců. Začátek je v 19 hodin a vstupenky jsou stále v prodeji.

Pavel Svoboda je vystudovaným fyzickým geografem, ale už několik let je cestovatelem – fotografem, který se vydává na nejrůznější cesty po naší planetě. O své několikaměsíční cestě napříč Asií na trase Moskva – Bankok přijede vyprávět do valaškomeziříčského M-klubu. Návštěvníkům přednášky přiblíží svůj 46 dnů dlouhý výstup v Himalájích, kde putoval drsnými velehorami a setkal se s desítkami přátelských Nepálců a jejich ušmudlanými dětmi.

„Vyrazíme deštným pralesem k páté nejvyšší hoře světa Makalu (8416 m). Vítají nás zcela neturistické vesnice, usměvaví lidé, ale i neuvěřitelná materiální bída. Návštěva zapadlých škol i vesnické slavnosti, kde se rituálně obětuje prase a pálenka rakší teče proudem. Je po turistické sezóně, přichází zima. Divoké mrazy již vyhnaly davy turistů ze stezek pod nejvyšší horou světa Mt. Everestem. Majestátné velehory, ledovce, jezera Gokyo, osmitisícovky Cho Oyu, Lhotse, Everest. Zasloužený odpočinek v nepálské nížině, několikadenní sloní festival, divoký nosorožec přímo ve vesnici! Lidé jezdí do Nepálu kvůli horám a vrací se kvůli lidem,“ přibližuje své povídání Pavel Svoboda.

Přednáška získala první cenu diváků na festivalu Caminos v Karlových Varech 2018. Vstupenky jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvlamez.cz.

(smo#2019)