Formace DVA v M-klubu představí hudbu neexistujících národů

Formace DVA v M-klubu představí hudbu neexistujících národů

V úterý 27. listopadu vystoupí v M-klubu originální královéhradecká kapela DVA. Naposledy ve Valašském Meziříčí hráli na jaře 2011 na festivalu Setkání divadel – Malé jevištní formy, ale v listopadu přijíždějí představit divákům svou novou tvorbu. Koncert vypukne ve 20.00 hodin.

Kapelu DVA tvoří On (Honza Kratochvíl) a Ona (Bára Kratochvílová) a patří do kritiky nezařaditelné škatulky. Sama kapela svou hudbu označuje za folklór neexistujících národů. Pod tímto označení se tak skrývá tango, kabaret, cirkus, popsongy, kuchyňský beatbox, freakfolk a spousta dalších stylů.

Na kontě mají již čtyři desky. První album Fonók vyšlo v roce 2008 a úspěchy sklízeli nejen v České republice. Charlie Gillet, přední hudební redaktor BBC, jej zařadil mezi nejlepší desky roku 2009. Druhou desku si vydali na vlastní značce Label Home Table s názvem Kollektt8, na které mimo jiné sdružili soundtracky k divadelním hrám, animovaným filmům, počítačovým hrám a dali ji zdarma ke stažení. Třetím počinem kapely DVA je album jménem HU, jenž vyšlo v září 2010.

Další nevídaný úspěch ale přišel letos. Na začátku roku dokončili soundtrack k počítačové hře Botanicula z dílny Amanita Design, za který obdrželi hlavní cenu za hudbu na Independent Game Festivalu v San Franciscu. To však nebyl jediný letošní úspěch v USA. Po San Francisku se vydali přímo na největší americký festival South by Southwest neboli SXSW. DVA jsou teprve druhou českou skupinou, jenž na tomto festivalu zahrála. Své turné měli na Ukrajině a v Rusku a zahráli si i na vzdáleném ostrově Réunion a chystají se koncertovat v Polsku, Německu, Rumunsku či ve Spojených státech.

 

DVA

 

Většinu písní nahrávají ve vlastním „kuchyňském studiu“ na chalupě. Sami k tomu dodávají: „Důvodem je hlavně asi ten klid a dneska už jsou ty technické vymoženosti na takové úrovni, že profesionální studio není potřeba.“ Asi hlavním prvkem, jenž DVA odlišíte od ostatních skupin je používaný jazyk. Nezpívají totiž česky ani anglicky a dokonce ani jiným světovým jazykem, i když si jsou některá slova podobná. Používají svůj umělý jazyk, takovou hatlamatilku, složenou z různých odposlouchaných slov všech jazyků.

Jedinečný koncert tak čeká na diváky ve Valašském Meziříčí. Vstupenky v předprodeji je možno zakoupit v Informačním centru ve Valašském Meziříčí nebo online na stránkách www.kzvalmez.cz.

(smo)