Festival poezie představil řadu skvělých recitátorů

Festival poezie představil řadu skvělých recitátorů

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí se koncem minulého týdne ponořilo do temných i veselých děl známých i neznámých autorů domácí a světové literární tvorby. Od čtvrtku 17. do soboty 19. října se zde konal devětačtyřicátý ročník Mezinárodního festivalu poezie.

Tradiční přehlídku českých a slovenských amatérských recitátorů zahájil ve čtvrtek večer koncert pražského vokálního kvarteta s názvem Jelení loje. V pátek večer mohli naopak účastníci soutěže a návštěvníci zhlédnout improvizační představení Když čas netlačí aneb na jedné lodi souboru LÁHOR/Soundsystem. Letošního ročníku Mezinárodního festivalu poezie se zúčastnilo celkem čtyřiadvacet amatérských recitátorů, třináct z Čechů a jedenáct Slováků, ve dvou věkových kategoriích.

Na stupně vítězů nakonec v první kategorii vystoupala Eva Hadravová z Prahy, na druhé příčce se umístila Henrieta Virágová z Levic a na třetí pozici stanula Alžbeta Jurkovičová z Trnavy. Druhou kategorii ovládl dlouholetý porotce soutěže Peter Zemaník z Bánské Bystrice, jenž letos vystoupal před porotu. Jen o tři body za Zemaníkem se umístila Renata Jurčová z Levic, a třetí příčku vybojoval Kryštof Bartoš z Drásova. Porota udělila také tři speciální ceny za osobitý dramaturgický výběr a interpretaci. Cenu Jiřího Brolla získala Johana Vašková z Prahy za přednes textu Přemysla Ruta „Slova, slova… Slova?, Cenu Vladimíra Justla si odnesla Gabriela Čepičanová z Bratislavy za interpretaci textu „Žila som s Hviezdoslavem“ od Jany Juráňové a Cenu starosty Města Valašské Meziříčí obdržel Lukáš Adam z Vrbna pod Pradědem za výběr textu od Ivana Wernische „Volné asociace“.

Silný ročník zakončila sobotní přehlídka vítězů a slavnostní předání cen a peněžité odměny z rukou místostarosty Města Valašské Meziříčí Jiřího Pernického a ředitele Kulturního zařízení Romana Štěrby. Ostatním nezbývá nic jiného než se pomalu připravovat na jubilejní padesátý ročník, jenž se uskuteční ve dnech 16. až 18. října 2014 opět v prostorách Kulturního zařízení.

(smo)

 

Fotografie a Festivalové listy naleznete na oficiálních stránkách Mezinárodního festivalu poezie http://mfp.kzvalmez.cz.