Festival poezie nabídne také Zuby Nehty a Boršč

Festival poezie nabídne také Zuby Nehty a Boršč

Nejlepší čeští a slovenští recitátoři se sjedou do Valašského Meziříčí, aby zápolili o štít města v přednesu poezie. Stane se tak na 46. Mezinárodním festivalu poezie, který se uskuteční ve dnech 11. – 13. listopadu. Amatérští recitátoři budou soutěžit v dopoledních a odpoledních hodinách, večery zaplní doprovodné programy.

Soutěže se každoročně účastní nejlepší čeští a slovenští recitátoři, jejichž výkony posuzuje smíšená česko-slovenská porota. „České recitátory zastupují ti nejlepší z festivalu Wolkerův Prostějov, slovenskou obdobou této soutěže je Hviezdoslavův Kubín. Umístění z Dolního Kubína pak soutěží s českými recitátory právě ve Valašském Meziříčí," prozradila dramaturgyně S-klubu Hana Marková.

Soutěž je rozdělena do dvou kategorií podle věku soutěžících, vítězové obdrží štít města. „Kromě absolutního vítěze jsou dále mezi soutěžící rozděleny: Cena Jiřího Brolla za osobitý dramaturgický výběr a odpovídající interpretaci soutěžícímu ve věku do 19 let, Cena Jiřího Demla za totéž pro soutěžící ve věku nad 20 let, Cena 17. listopadu za přínosný přednes textu českého nebo slovenského autora soutěžícímu do 19 let a Cenu starosty města Valašské Meziříčí obdrží za totéž recitátor nad 20 let," doplnila Marková.

O čtvrteční doprovodný program se postará Boršč autorské dvojice Eva Čechová a Hana Malaníková. „Boršč je název našeho autorského představení na pokračování, které hrajeme už od roku 2004 a které je pokaždé na trochu jiné téma. Podle toho, čím zrovna žijeme, co nás zajímá. Atmosféra Boršče je inspirovaná světem A.P. Čechova - vystupují tu dvě sestry, které nás provokují i okouzlují svou neschopností přestat snít a začít žít," přiblížila Hana Malaníková.

V pátek se v M-klubu představí legendy českého ženského punku Zuby Nehty. Členky kapely začínaly v osmdesátých letech v punkovém Plynu, později v novovlnném Dybbuku. „Jako Zuby Nehty začaly hrát na počátku devadesátých let a svoji post-punkovou éru obohatily o svůj osobitý styl. Po dlouhé pauze se v roce 2006 objevují stále častěji opět na scéně a údajně připravují také nové věci," řekl David Schwager, produkční M-klubu o kapele, která se neomezuje pouze na Českou republiku, ale má své fanoušky například také v USA, kde odehrála společnou šňůru s legendami Už Jsme Doma.

Před samotným závěrečným večerem, který představí vítěze jednotlivých kategorií, v kapli na zadním nádvoří zámku Žerotínů zahraje trio Oldřich Janota, Růžena Děcká a Dalibor Pimek. Půjde o setkání na hranici minimalistické a meditativní hudby.

Festival je pořádán za finanční podpory Ministersva kultury ČR, Nadace Děti-kultura-sport ve spolupráci s občanským sdružením Valašské Athény, NIPOS ARTAMA Praha a Národným osvetovým centrom Piešťany. Lukáš Martinek (lum)