Čeští recitátoři ovládli 53. Mezinárodní festival poezie ve Valašském Meziříčí

Čeští recitátoři ovládli 53. Mezinárodní festival poezie ve Valašském Meziříčí

Od čtvrtku 19. až do soboty 21. října se v Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí konal 53. ročník Mezinárodního festivalu poezie, na nějž se sjelo osmatřicet nejlepších amatérských recitátorů z České republiky a Slovenska. Nejvíce ocenění si z Valmezu nakonec odvezli Češi.

Po tři dny patřily prostory zámku Žerotínů krásnému slovu. Mezinárodní festival poezie má za sebou třiapadesátý ročník a opět lámal rekordy v počtu soutěžících recitátorů. Těch bylo osmatřicet z celkových čtyřiceti přihlášených. Navíc po dlouhé době se jej zúčastnily také místní recitátorky, a to Michaela Kristková z Poličné a Derica Mazniová z nedaleké Oznice.

Tento literární maraton, plný přednesu poezie a prózy po roce opět přinesl příjemnou atmosféru, která panovala jak mezi soutěžícími, tak i porotci. „To nejdůležitější, co se ve Valmezu vždy děje, je, že je to místo, kde se lidé poslouchají, neboť takových míst už mnoho není. Kde zaznívá jazyk v té nejkrásnější podobě a kde máme chvilku na to, abychom si dokázali uvědomit, že to jak zní a vypadá, je v našich rukou, v našich hlasech a v našich výkonech,“ říká letošní předsedkyně poroty Soňa Pariláková.

A jak to nakonec dopadlo? V první kategorii vyhrál Tobiáš Nevřiva z Bruntálu, za ním stanula Nicole Haismanová z Prahy a třetí místo obdržela Veronika Mészárosová z Levic. V té druhé si sošku za první místo odvezl František Barták z Prahy, na druhé příčce se umístila Eva Hadravová také z Prahy a třetí místo si vybojoval nejstarší účastník soutěže Marián Gajdoš ze slovenského města Chynorany.

I letos se udělovala speciální ocenění za přednesy. Cenu Jiřího Brolla za přednes textu Bertolta Brechta a Ludvíka Kundery - Z čítanky pre obyvateľov miest si odnesla Jasmína Jakalová z Nové Dubnice. Cenu Jiřího Demla obdržel Stanislav Nemrava z Uherského Hradiště a to za přednes textu Helgy Hohenzolern Von Braunschwitz - Otrava jedem v Braniborsku. Cenu Vladimíra Justla získal Daniel Bleha z Ostrova díky přednesu textu Jiřího Weinbergera - Koláž básní. Cenu starosty Města Valašské Meziříčí vyhrála Iveta Kloptová z Ružomberku za přednes textu Soni Urikové - S prvou hvězdou.

„Tento ročník byl úžasný tím, že opět přišli noví lidé, kteří jsou zde poprvé, byl úspěšný, protože každý odevzdal kousek ze sebe a také tím, že padly nějaké desítky. Byl magický, jako je vždy magické slovo, které zní a dotkne se duše druhého člověka. Všichni, co tady byli, teď mají velkou zodpovědnost nést tuto část řeči, kam jen vkročí. Věřím, že se zde potkáme také za rok. Velké díky patří všem, kteří tato setkání připravují a recitátorům, protože jsou to zlatí lidé,“ zhodnotila aktuální ročník předsedkyně Soňa Pariláková.

Všem vítězům patří velké gratulace a všem velké díky, za tak úžasnou atmosféru, jaká v zámku v průběhu festivalu panovala. Pouze rok nás dělí od dalšího, 54. ročníku, který se uskuteční ve dnech 18. až 20. října 2018.

(smo#2017)