Barokní synagogy v Muzejním a galerijním centru

Barokní synagogy v Muzejním a galerijním centru

Muzejní a galerijní centrum ve Valašském Meziříčí zahájí v neděli 17. února výstavu Barokní synagogy v českých zemích. Zároveň odstartuje další ročník série programů česko-izraelského přátelství Chaverut. Vernisáž v přízemí centra začne v 15 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.

Výstava Barokní synagogy poprvé podrobněji mapuje skupinu dosud málo známých architektonických památek českých zemí, které jsou vzácnými doklady historie a kultury tradičních židovských obcí na našem území, pro něž byly synagogy hlavním a většinou i jediným centrem náboženského a společenského života i vzdělávání.

Tyto jen výjimečně dochované staré synagogy jsou současně také cennými doklady místního stavitelství, které tvoří nedílnou součást architektonického dědictví České republiky. Na výstavě jsou představeny právě nejstarší, historicky a umělecky nejcennější památky synagogální architektury 17. a 18. století v českých zemích jako jedinečné doklady historie a kultury židovských obcí před-emancipačního období a současně jako zajímavý doklad působení místních uměleckých slohů, stavitelů a řemeslníků na jejich utváření a výzdobu.

Výstava Barokní synagogy v českých zemích se koná v rámci 15. ročníku série programů věnovaných Izraeli pod názvem Chaverut – Přátelství, jež pořádá město Valašské Meziříčí ve spolupráci s českou pobočkou Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

(smo#2019)