Babí léto zve do Valmezu na bohatý folklórní program

Babí léto zve do Valmezu na bohatý folklórní program

Třináctý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Babí léto se letos uskuteční ve Valašském Meziříčí, Hustopečích nad Bečvou a Kelči ve dnech 12. až 16. září. Doprovodné programy nabídnou vystoupení VUS Ondráš i Řemeslný jarmark. Galaprogram zaujme místo v meziříčském Amfiteátru v sobotu večer.

Dny města Valašské Meziříčí budou v letošním roce zahaleny do folklórního kroje. Po dvou letech se opět uskuteční Mezinárodní folklórní festival Babí léto 2018, jež představí celkem deset souborů z České republiky, Slovenska, Polska, Chorvatska a Indie.

„Prvním programem festivalu, a jeho neoficiálním zahájením, v letošním roce bude posezení s meziříčskými cimbálovými muzikami ve Schlattauerově kavárně ve Valašském Meziříčí. A možná přijedou i muzikanti z daleké Indie,“ přibližuje program festivalu jeho ředitel Ctirad Bryol. Ve čtvrtek pak budou moci diváci v meziříčském Amfiteátru zhlédnout první doprovodný program festivalu, a to vystoupení Vojenského uměleckého soubor Ondráš z Brna, který přijede s celosouborovým představením Ondrášovské putování.

V pátek bude festival pokračovat na dvou místech. Od sedmé hodiny večerní předvedou na nádvoří zámku v Hustopečích nad Bečvou svá vystoupení soubory hostující na festivalu. Od půl deváté večerní se v Amfiteátru ve Valašském Meziříčí budou promítat filmové dokumenty z Valašska. „Návštěvníci se mohou těšit na tituly Staré Valašsko z roku 1955, Valašské tance z roku 1949 a letošní film Říkejte mi strýcu,“ dodává Ctirad Bryol.

Sobotní hlavní program Babího léta odstartuje v jedenáct hodin dopoledne průvodem všech účinkujících souborů a skupin z meziříčského náměstí do parku u zámku Kinských, kde se na prknech Amfiteátru všechny soubory krátce představí. Ve čtrnáct hodin začne program s názvem „100 let…“ věnovaný osobnostem, které v uplynulých sto letech ovlivňovaly folklorní dění. A o dvě hodiny později program zahraničních souborů pod názvem „Dyby byla Morava“. Celodenní program vyvrcholí galavečerem v prostorách Amfiteátru. Od devatenácté hodiny se zde představí v nejlepších číslech všechny soubory, které na Babí léto 2018 přijedou zdálky i zblízka. Doprovodným programem bude po celý den Řemeslný jarmark, na němž nebude chybět dobré jídlo a Vojtův burčák.

Nedělní program Babího léta se přesune do nedaleké Kelče. Zahájí ho písně zúčastněných souborů na závěr slavnostní mše v kostele sv. Petra a Pavla. Poté se soubory přesunou průvodem na kelečské náměstí, kde bude možno zhlédnout krátká vystoupení a závěr celého festivalu bude směřován na pódium u kelečského kulturního domu. Tady budou mít diváci možnost naposled zhlédnout hudební i taneční vystoupení účastníků letošního Babího léta a pořadatelé se se soubory rozloučí před jejich návratem domů.

Věřme, že i letošnímu ročníku Babího léta bude přát sv. Petr, bude jej provázet slunečné počasí nastupujícího babího léta a v nedělním podvečeru se budou loučit se soubory spokojení diváci i pořadatelé. Více informací o festivalu naleznete na webových stránkách www.babileto.com.

 

 

(smo#2018)