Architektonická výstava Kamila Mrvy představí průřez tvorbou jeho ateliéru

Architektonická výstava Kamila Mrvy představí průřez tvorbou jeho ateliéru

Muzejním a galerijní centrum v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí připravuje výstavu kopřivnického architekta Kamila Mrvy. Ten patří k nejvýraznějším představitelům mladší generace českých architektů a ve druhém patře centra bude od pátku 11. prosince k vidění průřez tvorbou jeho ateliéru. Výstavu Kamil Mrva Architects zahájí vernisáž ve čtvrtek 10. prosince v 18 hodin. Výstava potrvá do 7. února 2016.

 

Architekt Kamil Mrva, absolvent Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí, je jedním z nejvýraznějších představitelů mladší generace českých architektů. Po dokončení brněnské fakulty architektury v ateliéru prof. Masáka a krátké praxi v pražském ateliéru Gama pod vedením Karla Pragera se vydal na studijní cestu do Severní Ameriky, kde studoval především stavby F. L. Wrighta. Plný elánu z této cesty se vrátil zpět do rodné Kopřivnice a pustil se do práce na jedné ze svých prvních staveb, vlastním rodinném domě s ateliérem. Zde realizoval svůj manifest a prožil si stavbu domu z pohledu architekta, investora i stavebního dozoru. Dům, nesoucí jeho typický rukopis, vzbudil velkou pozornost a přinesl mladému architektovi první zakázky. Následovalo několik rodinných domů, které se vyznačují propojením soudobého architektonického tvarosloví s tradičními materiály a krajinným rázem beskydského regionu.

 

Výstava v Muzejním a galerijním centru, jejíž základ byl představen v pražské architektonické Galerii Jaroslava Fragnera v roce 2010, představí průřez tvorbou jeho ateliéru. Ačkoliv si Kamil Mrva zprvu získal pozoruhodné renomé především svými dřevostavbami, nezůstal pouze u této technologie a v další etapě tvorby rozšířil architektonický rejstřík o další materiály a architektonické úkoly. V portfoliu realizací se objevují i větší stavby a soubory. Dominantním konstrukčním materiálem dnes rozestavěných domů již není pouze dřevo. I k jiným materiálům, jako je kámen, beton, kov, sklo, však Kamil Mrva přistupuje tak, aby využil jejich typických vlastností a realizoval z nich stavby jednoduché, čisté, účelné. Několik posledních rozpracovaných projektů se týká i veřejného prostoru v obcích, se kterými jeho studio dlouhodobě spolupracuje.

 

 

Kamil Mrva Architects

Stavby a projekty 1999–2015

 

Muzejní a galerijní centrum

zámek Žerotínů, 2. patro, Komenského 1, Valašské Meziříčí

 

Vernisáž: 10. 12. 2015 v 18.00 hodin

 

Výstava otevřena od 11. 12. 2015 do 7. 2. 2016,

úterý–pátek 9–17 hodin, sobota–neděle 13–17 hodin

 

 

 

Kontakt pro média:

Martin Rosa

Kamil Mrva Architects

tel.: 737 196 075, e.mail: press@mrva.net

 

Kontakt k výstavě:

Martin Beníček

Muzejní a galerijní centrum

tel.: 727 974 625, e.mail: benicek@magc.cz