54. Mezinárodní festival poezie je za námi

54. Mezinárodní festival poezie je za námi

Kulturní zařízení ve Valašském Meziříčí patřilo opět poezii. Ve dnech 18.–20. října se zde totiž uskutečnil 54. ročník Mezinárodního festivalu poezie. Do zámku Žerotínů se sjelo šestatřicet amatérských recitátorů z České republiky a Slovenska, jež hodnotila odborná porota. Večery pak patřily doprovodným programům.

Dva dny krásného slova zažilo Kulturní zařízení, pořadatel 54. Mezinárodního festivalu 2018, kde se rok co rok sjíždějí ti nejlepší amatérští recitátoři z Česka a Slovenska. Vrcholová přehlídka letos přivítala celkem 36 recitátorů, kteří ve dvoukolové soutěži zápolili o jedno z deseti vítězných míst. Hodnocení se ujali zkušení odborníci v čele s předsedou poroty Davidem Kročou.

V letošním roce porazili slovenští recitátoři, českou delegaci v poměru šest ku čtyřem. V první kategorii do dvaceti let zvítězila Veronika Mészároszová ze Slovenska a za ní se umístili Anna Kravchuk z České republiky a Lukáš Poláček ze Slovenska. Druhou kategorii recitátorů na dvacet let zcela ovládli Češi. První místo patří Haně Patrasové, druhé místo obsadil loňský vítěz František Barták a na třetí příčku dosáhla Kristýna Bejdáková.

Odborná porota ve složení Libor Vacek, Hana Kofránková, Peter Zemaník, Matej Čertík, Jaroslava Čajková, Aleš Vrzák a již zmiňovaný předseda David Kroča uděluje také ceny ve speciálních kategoriích. Cenu Jiřího Brolla za přednes textu Alessandra Baricca Oceán a more získala Viktória Anna Lesayová ze Slovenska. Cenu Jiřího Demla udělila porota Adele Dukátové ze Slovenska za přednes textu Etgara Kereta Nabitá, ale zaistená a Cenu Vladimíra Justla si převzal slovenský recitátor Filip Pavuk za přednes textu Janko Kráľa Zakliata panna vo Váhu. Poslední ze zvláštních ocenění je Cena starosty města Valašské Meziříčí, kterou získala Nina Pompošová za přednes textu Marka Vadase: Život je štědrý.

Večery patřily odpočinku a relaxaci také při doprovodných programech, jež se letos ujala Martina Longinová se Stanislavem Rubášem ve společném programu Já píši Vám…, kde přiblížili české překlady Evžena Oněgina. Divadelní soubor Zdividla Ostrava přivezl autorskou inscenaci Brzy už dozpívám a kapela Kieslowski odehrála komorní koncert v M-klubu.

Půlkulatiny oslaví Mezinárodní festival poezie v příštím roce. Pětapadesátý ročník se uskuteční v areálu zámku Žerotínů ve dnech 17. až 19. října 2019. Všem recitátorům děkujeme, že přijeli, soutěžili a zámku Žerotínů opět vdechli kouzlo poezie a příští rok se na ně opět těšíme.

Mezinárodní festival poezie je soutěž amatérských recitátorů z České a Slovenské republiky za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, města Valašské Meziříčí a CS CABOT, ve spolupráci s NIPOS ARTAMA Praha a Národným osvetovým centrom Bratislava, Kulturním klubem u hradeb Prostějov - DUHA a Mestským kultúrnym strediskom Dolný Kubín.

 

(smo#2018)