Výstava Otto Wichterle – Příběh kontaktní čočky v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí

Výstava Otto Wichterle – Příběh kontaktní čočky v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí

Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí přináší ve spolupráci s Českými centry výstavu nazvanou Otto Wichterle – Příběh kontaktní čočky, která osloví nejen technicky orientované zájemce o historii silonu, hydrogelů a kontaktních čoček. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 25. února v sedmnáct hodin ve druhém patře MaGC. Vstup je zdarma a výstava potrvá do 10. dubna.

 

Život Otto Wichterleho s sebou nese jedno ještě důležitější poselství, a to zprávu o svobodě ducha, která byla nedílnou součástí Wichterleho vědecké činnosti. Projekt, který vytvořila Česká centra ve spolupráci s Akademií věd AV ČR, v. v. i., má za sebou úspěšné putování převážně v zahraničí. Mohli ji vidět zájemci v Bratislavě, Sofii, Miláně, Tokiu, Madridu, Římě, Florencii či Stockholmu. Projekt se sestává z osmnácti faktografických panelů přibližujících nejen vědeckou dráhu, ale také méně známá fakta ze společenského života pana profesora, jako byl jeho podíl na vzniku politického manifestu 2000 slov nebo poslanecký mandát v České národní radě. Na své si přijdou i menší návštěvníci, pro které bude nachystáno jedenáct komiksových panelů přibližujících Wichterleho činnost popularizovanou formou. „Výstavu jsme dále rozšířili o archivní dokumenty a fotografie z osobního fondu Otto Wichterleho uloženého v Archivu Akademie věd ČR. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dokonce i repliku původního čočkostroje, na němž o Vánocích v roce 1961 Otto Wichterle vyrobil první měkké kontaktní čočky, a který se v rámci vernisáže pokusíme uvést do chodu.“ řekla o připravované výstavě Kamila Rýparová, kurátorka Muzejního a galerijního centra.

 

Příchozí si také budou moci vyzkoušet, zda by uspěli v rozřazovacím testu obecných znalostí, který Wichterle dával studentům prvního ročníku na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství v Praze. Celou výstavu bude otevírat animovaný film z dílny Zuzany Bahulové. Manželka Otto Wichterleho Linda na vernisáži výstavy v Praze v rámci Týdne vědy a techniky řekla: “Jsem překvapená, jak důkladně o mém manželovi a jeho rodině autoři výstavy zjišťovali informace. Překvapilo mě, co všechno se ví.“

 

Výstava Otto Wichterle – Příběh kontaktní čočky bude situována ve druhém patře Muzejního a galerijního centra ve všední dny, kromě pondělí, od 9.00 do 17.00 hodin a o víkendech pouze po domluvě. Vstup je zdarma.

 

(smo#2015)