Valašský špalíček letos otvírá archivy nahrávek a uvádí hvězdy festivalu z roku 1989

Valašský špalíček letos otvírá archivy nahrávek a uvádí hvězdy festivalu z roku 1989

Pětadvacet let odpočívaly pásky s originálními záznamy koncertů slovenské rockové legendy Deža Ursinyho a českého harmonikáře a zpěváka Jima Čerta v soukromém archivu zakladatele Valašského špalíčku Karla Prokeše. Letos na jaře byly nahrávky digitalizovány a připraveny k vydání na etiketě Indies Happy Trails. Oba dokumentární záznamy živého hraní dvou výrazných, jasně vyhraněných a zároveň zcela odlišných osobností československé hudby předlistopadové éry, budou vydány v den zahájení Valašského špalíčku ve čtvrtek 19. června a v průběhu festivalu proběhne křest obou desek.

 

Vydavatelství Indies Records, později Indies Happy Trails Records, je dlouholetým partnerem meziříčského festivalu, pravidelně zde na vlastní scéně představuje umělce, kteří pro tuto brněnskou firmu nahrávají, a v prodejním stánku návštěvníkům každoročně nabízejí široký sortiment desek ze svého katalogu. „S Karlem Prokešem jsem o možnosti vydat nějaké nahrávky z Valašského špalíčku během těch let, co se známe, mluvil několikrát. Měl jsem na mysli třeba sampler, který by mapoval určitý ročník a prodával by se na následujícím festivalu, nebo který by, když přišlo to výročí, dokumentoval třicetiletou historii Špalíčku, ale vždycky z toho sešlo. Karel k tomu odmítnutí zkrátka vždycky našel nějaké důvody, přes které nejel vlak,“ vzpomíná Jaromír Kratochvíl z Indies Happy Trails. „Tentokrát ale dramaturg festivalu přišel sám s návrhem vydat celé koncerty Deža Ursinyho a Jima Čerta, které proběhly na Valašském špalíčku ´89. Výbornou nahrávku bratislavského rockera Ursinyho s kapelou Plus jsem znal. Karel mi ji dal ve sběratelské verzi už před lety s tím, že není určena k šíření. Záznam koncertu Jima Čerta, který byl na festivalu pořízen ve stejný den, jsem ale slyšel poprvé až letos a musím říct, že to je pozoruhodný dokument,“ dodává brněnský vydavatel.

 

„Jistěže, v archivu leží nahrávky z různých ročníků Valašského špalíčku, a určitě by se z nich dalo leccos poskládat,“ přiznává Karel Prokeš. „Necítil jsem ale potřebu vydávat z těch záznamů nějaké výběry, které nakonec ten obraz festivalu jenom zkreslují. Tady mám ale pocit, že záznamy koncertů Deža Ursinyho a Jima Čerta představují ucelenou výpověď originálních umělců v kontextu určité doby. Obstojí samy o sobě a zároveň symbolizují jakési mantinely, mezi nimiž se na Valašském špalíčku v roce 1989 střetávaly ideály s realitou,“ říká dlouholetý organizátor a dramaturg festivalu.

 

Jim Čert, vlastním jménem František Horáček (nar. 1956), se u příležitosti vydání koncertního dokumentu s názvem Jak mě slyšíte? v pátek 20. června skutečně vrátí do Valašského Meziříčí po dlouhých pětadvaceti letech. Živé album Deža Ursinyho (1947 – 1995) z koncertu na Valašském špalíčku ´89 přijede pokřtít hudebník a zpěvák Jakub Ursiny, který po otci zdědil nejenom autorská práva, ale i talent. Křest alba Dežo Ursiny + Plus Live v sobotu 21. června na hlavní scéně předznamená vystoupení bratislavské skupiny Korben Dallas. Ta se loni výrazně prosadila svým druhým albem Karnevalová vrana. Dostalo se na první příčku v albovém žebříčku slovenské verze iTunes a na Radio Head Awards 2013. Korben Dallas získali ceny za nejlepší album, singl (s písní Otec) a nejlepší slovenskou koncertní kapelu. „Myslím, že to je dobrá volba. Hudba kapely Korben Dallas není zvlášť podobná tomu, co hrál a s různými sestavami nahrával Dežo Ursiny, ale ta vnitřní filozofie je stejná. Je to inteligentní a energická rocková hudba pro dospělé posluchače,“ vysvětluje dramaturg Karel Prokeš, který po pětadvaceti letech na Valašský špalíček pozval také Petra Skoumala. Asi nejstarší z aktivních písničkářů na české scéně zde v roce 1989 vystoupil s Janem Burianem. V pátek 20. června bude slavného klavíristu a zpěváka doprovázet Norbi Kovács na kytaru a Jaroslav Olin Nejezchleba na violoncello.

 

2014

Ondřej Smolka