Retrohrátky míří do Valašského Meziříčí

Retrohrátky míří do Valašského Meziříčí

V části výstavy RETROHRÁTKY si návštěvníci vystavené hry a hračky jistě budou pamatovat z dětství. Zajímavostí však je, že téměř všechny tyto hračky se stále vyrábějí, jen z nových materiálů a pomocí modernějších technologií. Návštěvníky tak čeká mnoho informací z historie a výstava starých her a hraček v původním designu. Ve druhé části výstavy s názvem TY NEJ PRVKY Z FESTIVALU IQPLAY budou k vidění a hlavně vyzkoušení hry a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a zvětšeniny her.

 

Kdo by si nepamatoval oranžovou Tatru 148 nebo rodinou hru Dostihy a sázky. Tyto vzpomínky nám oživí společnost DINO. Legendární plastový náklaďák, ve kterém se děti rády vozí, měli dříve na písku snad všichni. Stejně tak jako téměř kultovní rodinnou hru Dostihy a sázky. Autorem je Ladislav Mareš, který hru vymyslel už před více než třiceti lety. Popularitu mu tehdy zajistilo Rudé právo, které hru odsoudilo s poukazem na kapitalistické praktiky. Účinek to však mělo přesně opačný, prodej šel tehdy strmě nahoru. Inspirací mu byla hra Monopoly.

Další vzpomínky v nás na výstavě vyvolají céčka, která už téměř čtyřicet let vyrábí Rudolf Chmela
se svou ženou v domácí dílně v Hradci Králové. A mají stále úspěch, barevná céčka vyvážejí i do USA. Céčka vyrábí spíš z nostalgie a pouze na zakázku. Pana Chmelu živí hlavně výroba šroubů. Domácí výroba má své zvláštnosti. Ve dvou zakoupených baleních nejspíš najdete odlišný počet céček. Domácí manufaktura se totiž musí obejít bez dávkovacích strojů, které by do balíčku vždy napočítaly stejný počet céček. Správná dávka se jednoduše naměří hrníčkem.

Své zastoupení na výstavě bude mít také společnost Piatnik, která představí sbírku starých karet. Původně vídeňská továrna Piatnik byla založená už v roce 1824. Až v šedesátých letech minulého století začala vyrábět společenské hry a puzzle.

Výstava Retrohrátky bude zpestřena také krásnými nafukovacími hračkami z Fatry. Historie výroby hraček ve Fatře sahá do 50. let dvacátého století. Tehdy začal podnik ve velkém vyrábět nafukovací sedací zvířata, která si vedle igráčků nebo stavebnice Merkur našla místo v československých rodinách. Autorkou těchto nafukovacích hraček je slavná česká designérka Libuše Niklová. Stejně tak jako dalších hraček - gumových figurek nebo zvířátek s varhánkovým trupem.

Jako doprovodný program výstavy Retrohrátky se pro děti chystají hravé koutky, kde si budou moci s některými hračkami pohrát. Nebudou chybět céčka, kovový traktůrek a beruška nebo stavebnice Merkur.

Festival IQ Play je putovní hravá výstava, na které jsou k vidění, ale hlavně k vyzkoušení hry
a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a zvětšeniny her. Festival je rozdělen do několika zón podle druhu her. Zóna logických her je plná společenských deskových her, smart her pro jednoho hráče, logických her
a zvětšenin deskových her. Stavebnicová zóna je tvořena stavebnicemi z nejrůznějších materiálů.
K dispozici jsou i méně známé stavebnice. Baby zónu pak tvoří obří stavebnice, logické skládačky
a smyslové hračky.

Výstava ve 2. patře Muzejního a galerijního centra potrvá do 20. ledna 2019.

 

Více zde: https://www.inspiracezlin.eu/news/retrohratky/

Představení putovní výstavy Retrohrátky majitelkou Věrou Stojarovou v České televizi:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobrerano/317291310020072/obsah/558771-retrohratky

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobrerano/317291310020072/obsah/558784-retrohratky