Jazzman Najponk zahraje ve Valašském Meziříčí

Jazzman Najponk zahraje ve Valašském Meziříčí

Jan Knop, kterému v hudebních kruzích nikdo neřekne jinak než Najponk, patří vůbec k nejobdivovanějším českým pianistům současnosti. Najponk bude speciálním hostem jazzového večera, který pořádá ve velkém sále zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí místní ZUŠ ve spolupráci s Kulturním zařízením. Koncert se odehraje ve čtvrtek 22. dubna a začne v 18.00 hodin.

Jan Knop (*1972) má v rodném listě v kolonce místo narození napsáno Gorlovka, Ukrajina, ale dětství strávil v tehdejším Československu. S pianem začal už v devíti letech a ihned propadl jazzu. Po revoluci založil své trio, později také kvartet Najponk Q. V roce 1995 získal první místo v mezinárodní soutěži jazzových pianistů v Ostravě. Česká jazzová společnost jeho trio mnohokrát zvolilo kapelou, za své sólové album pak Najponk obdržel v roce 2001 Anděla v kategorii Jazz & Blues. V roce 2006 opustil nečekaně Jan Knop hudební svět a pracoval jako nosič kufrů v hotelu. Důvodem jeho odchodu do ústraní bylo znechucení nad nepřiměřenou odezvou, kterou jazzová scéna v České republice má.

„Velkolepý návrat předvedl Najponk v loni, kdy vydal hned dvě alba. Sólové koncertní s názvem Just For My Friends se nahrávalo na privátním koncertě v anglickém Cheltenhamu. Druhé CD Nights Lights vzniklo v Praze a NajPonka na něm doprovázejí George Mraz na kontrabas a Martin Šulc na bicí,“ uvedla ředitelka Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí Gabriela Zelinková. Třetí album po svém návratu nahrál na sklonku loňského roku v New Yorku, deska by se měla na pultech obchodů objevit letos na podzim.

„Pianista Najponk hraje přímočarý jazz, v němž tvoří invenční, originální sóla a alchymii, která je čistým kouzlem. Vzrušující improvizátor, kombinuje svěžest Oscara Petersona s výstřední perfektností Thelonia Monka a s klasickým nádechem Wyntona Kellyho a Red Garlanda,“ hodnotí Knopův hudební projev anglický psaný deník Prague Post.

Před Najponkem vystoupí v první polovině večera Smyčcový orchestr ZUŠ a pěvecký sbor MIBIDZO. Lukáš Martinek (lum)