Fyzické divadlo přivezou tYhle a kolektiv Viktora Černického

Fyzické divadlo přivezou tYhle a kolektiv Viktora Černického

Opět po roce se v Kulturním zařízení připravuje pohybové divadelní představení. Dramaturgové M-klubu tentokrát pozvali soubor tYhle a koletiv Viktora Černického. Dvě inscenace v jeden večer si vychutnáte v sobotu 11. ledna 2020 od 19 hodin ve velkém sále.

Česko-francouzský kolektiv umělců vystupující pod názvem tYhle tvoří převážně v České republice. Ve Valašském Meziříčí se představili již na jedné z Meziříčských muzejních nocí. Všeobecně se zaměřují na vyjádření se prostřednictvím performativního umění, tance, fyzického divadla a vizuálního umění. Kolektiv byl založen v roce 2015 v Brně herci a tanečníky, Lukášem Karáskem a Florentem Golfierem, kteří se seznámili během studia. Následně se připojila světelná designérka Zuzana Režná a scénografka/choreografka Marie Gourdain.

Tyhle přijedou do Valmezu s pohybovým setkáním třetího druhu Tešlon a Frkl. Fyzickým divadlem o životě dvou bytostí z prostoru s jinými zákony. Soužití dvou postav, jejich rutinní dny a vzájemné učení se, zprostředkováno fyzickými obrazy, akrobacií i emoční interakcí. Krom ustálených poloh se herci navzájem překvapují také fyzickou improvizací. Navzájem si narušují své zacyklené zvyky, obohacují se mezi sebou o své fyzické dovednosti, jako dva bratři, kteří se nikdy neviděli.

Experimentální dvojvečer doplní kolektiv Viktora Černického s představením Parolapolea. Práce Viktora Černického, absolventa ateliéru Fyzického divadla v Brně, jsou často vystavěny z hledání vztahu mezi subjektivním tělem performera a objektu, se vyvíjejí do hraničních forem na pomezí tance, fyzického divadla, současné klaunérie a cirkusu. Viktor Černický obdržel za sólo Parolapolea na České Taneční Platformě 2017 nominace v kategoriích Taneční inscenace roku a Tanečník roku. Byla mu taky udělena speciální cena ve formě účasti na Choreographic Research Week v Bassano del Grappa.

Vstupenky na tento večer jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a také online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2019)