Festival poezie vstupuje v říjnu do šesté dekády

Festival poezie vstupuje v říjnu do šesté dekády

Rok se sešel s rokem a Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí finišuje přípravy na jubilejní padesátý ročník Mezinárodního festivalu poezie. Amatérští recitátoři z České republiky a Slovenka se sjedou do areálu zámku Žerotínů ve dnech 16. až 18. října. Kromě dvoukolové recitační soutěže nabídne festival ohlédnutí za uplynulými devětačtyřiceti ročníky a bohatý doprovodný program v čele s Bárou Hrzánovou.

V průběhu padesáti let se Moravský festival poezie přejmenoval na Mezinárodní festival poezie a mezi příznivci prózy a poezie se stal pojmem. Soutěžící se do Valašského Meziříčí často pravidelně vracejí nejen v touze umístit se na stupni vítězů, ale hlavně díky přátelské atmosféře a za dlouholetými kamarády. Třídenní maratón bude zahájen ve čtvrtek 16. října a hned v úvodu nabídne jeden z několika doprovodných programů. „Na zahajovací večer jsme pozvali pražské divadlo Viola, které na festivalu uvede hru Hodně smíchu a pár slz aneb co život dal a vzal Betty McDonaldové. Představí se zde herečky Carmen Mayerová a Tereza Kostková,“ prozradila Hana Marková, dramaturgyně Mezinárodního festivalu poezie.

První soutěžní den zakončí v pátek losování pořadí do druhého kola soutěže, na které naváže vzpomínkový večer z historie Festivalu poezie pod taktovkou Pavla Chalupy. „Kulturním programem závěrečného sobotního dne bude koncert skupiny Condurango v čele se známou herečkou Bárou Hrzánovou, jež se svými kolegy s Damu přijede do Valašského Meziříčí snad vůbec poprvé,“ sdělil Roman Štěrba, ředitel festivalu. Jubilejní padesátý ročník pak bude slavnostně zakončen úderem dvacáté hodiny vyhlášením vítězů a vítěznými přednesy.

Mezinárodní festival poezie je jako každoročně přístupný také širokému publiku. „Recitační soutěž je přístupná zdarma, doprovodné programy jsou se vstupným,“ dodává Hana Marková a doplňuje:  „Předprodej vstupenek na divadelní představení Hodně smíchu a pár slz a koncert skupiny Condurango bude zahájen koncem září s omezenou kapacitou.“

Soutěž amatérských recitátorů z České a Slovenské republiky pořádána Kulturním zařízením města Valašského Meziříčí a Městem Valašské Meziříčí za finanční podpory Ministerstva kultury ČR ve spolupráci s NIPOS ARTAMA Praha, Národným osvetovým centrom Bratislava, DUHA Kulturním klubem u hradeb Prostějov a Mestským kultúrným strediskom Dolný Kubín.

 

(smo)