Expediční kamera 2017 vyzdvihuje kouzlo ryzího života a bezprostřední kontakt s přírodou

Expediční kamera 2017 vyzdvihuje kouzlo ryzího života a bezprostřední kontakt s přírodou

Do valašskomeziříčského M-klubu putuje další ročník filmového festivalu Expediční kamera. Svým rozsahem jde o největší outdoorový festival v Česku a na Slovensku a letos vybranými snímky opět připomene, že lidská kreativita nezná mezí, ať už v prováděných aktivitách, či v místech, kde jsou lidé schopni žít. Promítat se bude v M-klubu ve čtvrtek 9. března od osmnácté hodiny. Vstupenky je v předprodeji i na místě jednotné.

Díky putovnímu festivalu Expediční kamera, jež pravidelně zaujímá místo v programu M-klubu ve Valašském Meziříčí si můžeme uvědomit, jak je naše planeta obrovská, kolik neuvěřitelných míst skýtá a kolik na ní žije zajímavých lidí, prožívajících různé osudy.

Jedinečnou expediční atmosféru nasajete se Švýcarem, žijícím podle hesla Pura vida. Co to přesně znamená, poznáte při jeho pokusu splout řeku Amazonku za pomocí svého kola (a lodě samozřejmě). Setkáte se s jedenadevadesátiletou Britkou, která svůj život zasvětila horskému průvodcování ve snímku Projekt Moffat. Dva kamarádi z Ameriky se rozhodnou pro Návrat do Zanskaru, což je oblast, kde před třiceti lety poznali místní srdečné obyvatele, ale i silnou vazbu na buddhismus.

Ani letos nechybí české zastoupení. Parta šesti kamarádů měla bláznivý plán, doplout z oceánského rozvodí na polární kruh a to jak na nafukovacích lodích, tak na ručně postavené plachetnici. Celá cesta vedoucí Divočinou Aljašky po řece Alatna, se stala pro všechny členy expedice nezapomenutelnou součástí jejich životů.

Kromě hlavních snímků lze na většině projekcí vidět i bonusové filmy, které ukazují pestrost možných aktivit. Běžci mohou při závodu Ultra Trail Gobi Race přehodnotit své dosavadní cíle. Trekaři při Cestě do Kazbegi v Gruzínském Kavkazu poznají, jaké by to bylo, vyměnit pohorky za své horské kolo. Horolezci zatouží po Velké skalní pařbě v americkém Arkansasu, kde se schází ti nejlepší horolezci světa na již tradičním vytrvalostním lezeckém závodu. Potápěči se Na jeden nádech podívají nejen pod mořskou hladinu, ale i pod hladinu své vlastní duše.

(smo#2017)